U Fleků

Orlík 2021

Mikuláš 6.12.2019

Návštěva kavárny Slávie

Emilovna

První rekondiční pobyt klubu Praha na Orlíku

Pod vedením paní Hany Čechové a paní Ivety Luxové jsme prožili hezký týden plný cvičení, procházek a soutěží v Parkhotelu Orlík nedaleko Zvíkovského mostu.. Program začínal snídaní v 8.00, která byla podávána formou bufetu. V 9.00 hodin začalo s jednou skupinou cvičení a s druhou skupinou trénink paměti.  V 12.30 jsme šli na oběd po němž byl do 15.30 odpočinek. Odpolední program začínal  ihned po odpočinku v 15.30, který a trval do 17.00 hodin. V přestávkách mezi pravidelnými akcemi většina účastníků využívala krytý bazén ke koupání a cvičením. V rámci pobytu jsme měli jeden den výlet do jakéhosi skanzenu, který nesl název ZEMSKÝ RÁJ., kde byla postavena středověká vesnice,po které nás provázalo bosé děvče, Dozvěděli jsme se jak v té době lidé bydleli, jaké obyčeje se dělaly při svatbě. Ukázala nám jak se  tkalo, jak se dělala mouka, byl zde i  hrnčířský kruh, na němž jsme měli možnost něco vyrobit. Ve středu jsme se pěšky vydali na zámek Orlík. Celý týden rychle utekl a jeli jsme domů. Pokud by někdo z vás kdo si prohlížíte naší fotogalerii a líbí se mu tento pobyt neváhejte a kontaktujte vedení klubu,neboť příští rok pojedeme znova.

25.6. 2019 Zahradní slavnost

 se konala tradičně  červnu na závěr prvního pololetí rokuj 2019. Už po čtvrté jsme se sešli v Domově pro seniory Zvonková. I když bylo velmi teplo přišlo cca. 30 lidí. Všichni měli možnost se občerstvit, dát si salát, ovoce zeleninu nebo řízek s chlebem. K poslechu a tanci nám zahrála dvě děvčata na kytaru

12.června Tuzemský um na DS Háje

Dne 12. června 2019 se náš klub zúčastnil  soutěžního dne v DS Háje, který nese jméno Tuzemský um. Dařilo se nám podstatně lépe než v minulém roce, kdy jsme byli poslední. Letos jsme obsadili 6. místo, Když  jsme si lepší umístění prohráli ukvapeným průběhem  posledních dvou disciplin.

7- června Schůze klubu

22. květen Výlet na Svatou Horu

 Celou noc pršelo a ráno byly na obloze stále černé mraky. Když jsem si připravoval věci na dnešní výlet blesklo mi hlavou, kolik lidí asi přijde. Jeli jsme na Svatou Horu u Příbrami. Jel jsem s Martou a maminkou. Vyjeli jsme z domova s velkou časovou rezervou pro případ dopravních komplikací. Všichni vyzbrojeni  deštníky  jsme jeli na Skalku pro Jitku Baláčkovou a odtud rovnou k Domovu seniorů Háje, kde měl být v 7.20 přistaven autobus od dopravní společnosti Pragotour. Řidič měl informaci, že má být na místě v 7.00 hod, takže když jsme přijeli, už stál před vchodem. Všichni kteří měli odjíždět z Hájů byli ve stanovenou dobu na místě. Vyjeli jsme podle plánu, ale jak jsem předpokládal byl v Praze dost hustý provoz. Náš pan řidič však situaci zvládl bravurně a na další nástupní zastávku přijel podle plánu. U Smíchovského nádraží již čekala druhá skupina. Byli jsme kompletní, chodítka a vozíky byly naloženy, všechna místa byla obsazena a tak jsme se vydali na cestu. Náš dopravní prostředek byl Mercedes Sprinter a celou cestu dělal čest svému jménu. Do Příbrami jsme dorazili v 9.00 hod. Říkal jsem si jaký máme dobrý čas, když se před námi objevila nepřekonatelná překážka v podobě překopané silnice. Objet tuto překážku znamenalo najet ještě 20 km. Pan řidič se s tím vyrovnal výborně a za dvacet minut jsme již vystupovali na Svaté hoře, postavené v barokním slohu. Celý areál  tvoří obdélníkový komplex ambitů o rozměrech 80*70 metrů Ve všech čtyřech rozích se nachází kaple Ve středu půdorysu stojí na vysoké kamenné terase původně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, přestavěný v roce 1660-73. K severnímu křídlu ambitů přiléhá bývalá jezuitská rezidence a klášter. Ze severozápadnímu rohu vedou do Příbrami kryté schody. V 11.hod jsme se sešli u autobusu a vydali se směrem na Prahu do Dobříše, kde jsme  v restauraci Na Prachandě měli zajištěn oběd. Když všichni nabrali síly vydali jsme se do nedaleké Staré Huti, kde v místě kterému se říkalo Strž stojí dům Karla Čapka, Po prohlídce tohoto památníku velkého spisovatele jsme se vydali  domů. Cestou jsme se zastavili  v Jílovišti, kde na nás čekala zlatá tečka za dnešním výletem v podobě nádherné cukrárny..                                              Na závěr  bych chtěl poděkovat Pragotur za bezproblémovou dopravu a pomoc méně pohyblivým spolucestujícím.        


Pobyt na Malé skále

Od 6. do 11.května se část našeho klubu zúčastnila týdne cvičení a hezkých výletů v  Českém ráji. 23 účastníků zaplnilo Sport ubytovnu skoro do posledního místečka. Helence a Romance  patří právem velká pochvala za výborný program a organizaci celé akce. I když nám tentokrát počasí příliš nepřálo za celý týden jsme se ani chvilku nenudili .Ranní  rozcvičku  jsme z důvodu špatného počasí vynechali a tak jsme každý den začínali v 8.00 hodin snídaní, kterou již od 7 hodiny připravovaly přítomné ženy pod vedením paní Daši. Po snídani jsme se věnovali logopedii a cvičení s Romanou. Na 12.00 hodinu jsme se přesunuli do Hotelu Skála,  Kde jsme celý týden měli zajištěny výborné obědy a večeře. Ve volném čase řada účastníků vyrážela na procházky po okolí. Jejich cílem byl hrad Vranov Pantheon, Suché skály nebo cesta kolem řeky. V rámci programu jsme ihned první den navštívili výrobnu mýdla a po večeři hráli šupec (holandský biliár). V úterý jsme navštívili galerii obrazů zdejšího malíře Josefa Jíry, která je umístěna v krásné roubené chalupě Boučkova statku. Večer byla na programu diskotéka, které se zúčastnila i naše ředitelka Romana Rosenbaum. Zajímavý byl rovněž výlet do Zásady, kde jsme navštívili prodejnu korálků firmy Precioza. V této vesnici, které se dříve říkalo Malá Paříž jsme ještě navštívili malou výrobnu skla a varhanáře. Odpoledne jsme si zahráli ještě bowling. V pátek někteří odjeli. Zbytek se jel odpoledne projet vláčkem. Za klub Praha děkujeme organizátorů za jedinečnou akci                     


24.4. 2019 prohlídka  Kampy

Jedenáct členů klubu se zúčastnilo procházky po Kampě. Měla nás provádět paní Neubauerová, ale problém s ploténkou jí vyřadil z činnosti. Všichni jí přejeme rychlé uzdravení. Úlohy průvodce se nejprve ujal Vašek a když nu došla slova, komentovala naši procházku paní Juskaničová. Za krásného skoro letního počasí jsme si prošli náměstíčko, podívali se k domku, který daroval hrabě Nostic Josefu Dobrovskému, postupně zde bydlili Jan Werich, Vladimír Holan a Zdeněk Wirth. Přešli jsme po mostě zamilovaných k Lenonově zdi. Poté jsme se skryli před sluníčkem pod stromy parku, jemuž vévodil obrovský platan. Na závěr jsme se usadili v zahrádce jedné restaurace u Čertovky poblíž Huťského mlýna abychom doplnili tekutiny. 


11.4.2019  Světový den Parkinsonovy nemoci

24.2.2019 Druhá část prohlídky Židovského Města v Praze

Tentokrát se nás sešlo před Klausovou synagogou pouze 14. Prohlédli jsme si Klausovu synagogu, kde mimo jiné byly vystaveny nástroje na provedení obřízky, dále jme se mohli seznámit s židovskou svatbou a pod.. Z Klausovy synagogy jsme šli do Novoměstské synagogy, která je postavena v gotickém slohu

17.2.2019 Návštěva Židovského Města v Praze

V počtu 28 lidí jsme se sešli před Maislovou synagogou. Zakoupili jsme vstupenky a vešli jsme do Maizlovy synagogy. Židé přišli do pražské kotliny již v 10 stol. Vznikem Starého Města pražského dostalo i židovské osídlení pevný vnější rámec. Měli vlastní samosprávu, ulice jejich osady  končily branami za něž moli židé pouze na povolení. Nesměli dělat řemesla a tak se stali finančníky a obchodníky, což byla dle církve špinavá práce . Žili ve velice stísněných podmínkách. Využívali i sebemenšího místa na stavbu domů. Původní město mělo křivolaké uličky, které zanikly i s velkou částí domů při asanaci Starého Města na konci 19. stol.. Naši prohlídku jsme začali v Maislově synagoze, kde jsme se dozvěděli něco  historii  Židovského města. Poté jsme se vydali k Pinkasově synagoze, jejíž stěny jsou pokryty jmény Židů, kteří nepřežili holokaust. Nachází   tovský kostel.

4. 1. 2019 Členská schůze s překvapení,

První setkání našich členů po novém roce 2019 se vydařilo a to zejména proto, že mezi nás přišel kněz Pavel Kuneš.

"Šel tudy, měl dudy, ani nezapískal...", tak tahle písnička z mého mládí mně zvoní v uších od onoho prvního lednového pátku letošního roku. Tehdy byl naším hostem klecanský farář Pavel Kuneš. A byl to on, kdo nejen dudy přinesl, pohovořil o nich, zapískal na ně i zamečel a hlavně krásně zahrál a zazpíval koledy a lidové písničky. A my jsme zpívali s ním a bylo nám dobře.Pro ty, kteří touží vědět víc o člověku Pavlu Kunešovi doplňuji pár informací:Římskokatolický kněz, páter Kuneš, je také učtel a spisovatel, malíř a grafik, loutkoherec, osobnost oplývající mnoha talenty a při tom všem bytostně skromný člověk. Jednou, po shlédnutí výstavy obrazů, jsem mu napsala, že si vážím toho, jaký je. Odpověděl se svým suchým humorem: "Darino, každej jsme ňákej!" Co dodat? Pravda, hodně lidí se ptá, kolik je Pavlovi Kunešovi let, když je tak mladistvý a plný elánu? Neřeknu, protože byste mi to nevěřili. Ale snad mohu prozradit, že se narodil v roce 1937. Takže si to spočítejte sami. A stejně nebudete věřit.

Darina Brzobohatá


7. 12. 2018 Členská schůze a možná přijde i  Mikuláš

Po měsíci jsme se sešli opět v Charvátově sále.

Přítomni: Jitka Baláčková, Lenka Jindráková, Pepa Fabián s manžekou. Marcela Polášková s manželem, Linerová, manželé Najmanovi, manželé Jaškovi, Jan Plavec, Jiří Luxík, Jan Rollo, Jiřinka Pavlíková, Kurcovi, Darina Brzobohatá, Jana Večlová, Václav Křenek s maminkou, Jiřinka, Vašek Veselý s manželkou Martou, Romana Rosenbaum. Roman Pošta.a  Blanka Sedláčková. Na úvod  jsme poděkovali naší předsedkyni a ředitelce spolku za jejich celoroční práci a popřáli paní Juskaničové k 80 tinám. Poté na scénu přišly  tři postavy, mikuláš, anděl a čertl. Měli moc hezké masky a pro každého člena měli dárek. Začala zábava lidé se bavili mezi sebou nebo poslouchali hudbu.

22. 11. 2018  stava stavby z doby Karla IV -v  Domě U zlatého pstenu, Týnská 630/6, Praha 1 .

17. 11. 2018   divadlo Ponec

17. listopadu ve 20.00 hodin v divadle Ponec se konalo poslední  mezinárodně úspěšné představení One Step Before the Fall. Projekt končí po šesti letech a více než sto reprízách. Přes deset tisíc přítomných diváků ve městech napříč světem - od švédské Umey přes Barcelonu až po čínský Peking a celkem devět mezinárodních a tuze- mských ocenění. Jedním z hlavních motivů představení je boj s Parkinsonovou nemocí boxera Muhammada Aliho. Je to jediný zápas, který ve svém životě prohrál. interpretky vystoupení Markéta Vacovská a Lenka Dusilová sklidily za emotivní vystoupení velké ovace ve stoje a málokteré oko diváků zůstalo suché. Derniéra představení se uskutečnila jako benefice věnována spolku Parkinson-Help. Výtěžek z lístků bude věnován na edukační činnost a osvětu týkající se této nemoci.


9. 11. 2018 kavárna U černé matkyBoží

Kavárna U černé matky Boží je jedinou kavárnou tohoto stylu v Evropě.  Podle dřívější  návštěvnosti kaváren jsme zajistili 10 mist. Přišlo však 23 členů což je kavárenský rekord. Personál byl však velmi pozorný a přídal k našemu stolu ještě dva stojky . Omlouváme se těm, kteří se nedostali k našemu stolu. Příště se polepšíme.

30.10. 2018  Návštěva Planetária

Planetárium znamená projektor určený k promítání hvězd, Měsíce , Slunce ,planet a vesmírných objektů. Planetárium nabízí několik programů a všechny jsou určitě zajímavé. Velká škoda, že se této akce zúčastnilo pouze šest členů našeho klubu. (manželé Kurcovi ,  Václav a Marta Veselý, Antonín Janata a Jiří Luxík) . Všichni jsme byli unešeni noční oblohou. Která  se nad námi rozzářila na kopuli budovy. Byl to pohled  na dnešní noc. Viděli jsme jak putuje po obloze Měsíc, kde je Velký a Malý vůz Večerka, viděli jsme , že tato dvě skupiny hvězd  patří ve finále do souhvězdí Velké medvědice. Moderátorka nám ukázala celou řadu dalších souhvězdí. V druhé části programu  byla velice úchvatně představena naše planeta . Od okamžiku kdy se oddělila jako žhavá koule od jiné planety nebo hvězdy až do dnešní doby   podívali jsme se až do jádra a názorně jsme se mohli podívat t jak vzniká zemětřesení, vlny tsunami, či výbuch sopky  Měli jsme sice zajištěných 15 míst, ale velice příjemná paní pokladní nám vstavila fakturu na skutečný počet příchozích

17. 10. 2018 Exkurze na Letišti Václava Havla v Praze. 

Všichni  účastníci se sešli v 11.40 ve vestibulu stanice metra Nádraží Veleslavín. Bylo nás celkem patnáct. Autobusem č.119 jsme dojeli k terminálu  č.3, kde nás v odbavovací hale čekal náš průvodce. Museli jsme projít  rámem, aby obsluha zjistila , že je vše v pořádku, že nikdo nemá nůž; nůžky nebo sprej. Nejvíce pískal Vašek, který nemohl ze sebe dát všechno kovové na dopravníkový scanner  Po důkladné prohlídce jsme vyšli na plochu letiště a nastoupili do autobusu. Ten nás zavezl k hangáru kde prohlížejí a revidují části letadel. Viděli jsme jak šikovní jsou řidiči na tahačích, kterými na milimetr přesně mohou zatáhnout letadlo do hangáru. Zastavili jsme se v požární zbrojnici.   Dozvěděli jsme se, že jednotka hasičů musí být na nejzazším místě letiště za 3 minuty. Viděli jsme největší letadlo na světě , které létá na trase Praha - Dubaj . Zajímaví byly i statistiky, které si již úplně nepamatuji. V loňském roce letiště odbavilo 17 mil. pasažérů. Denně se spotřebuje milion litrů leteckého benzínu.  

12. - 14. 10. 2018 - Emilovna

6. - 8. 8. 2018 s Parkinsonem za kulturou

Výlet s Klubem Parkinson-Help Český ráj do Dětěnic

Šikovné ruce v Českém ráji